Bilo da tek krećete u predstavljanje svoje kompanije na društvenim mrežama ili ste već dugo prisutni, uvijek je dobro preispitati što je bolje: voditi društvene mreže samostalno ili angažirati vanjsku agenciju?
Svatko ima svoje okvire unutar kojih radi, tako da ćemo ovdje predstaviti nekoliko ključnih specifičnosti rada na društvenim mrežama, kako bi lakše odabrali koja opcija je u ovom trenutku najbolja za vas. Imajte na umu, da je sve promjenjivo, tako da odluka koju donesete za ovu godinu, može biti odlična, ali već iduće godine ako se okolnosti promijene, možda ćete se vratiti na preispitivanje drugih opcija.
U startu je potrebno odrediti kome se želite obraćati. To je prvo i najvažnije pitanje i prema njemu se slaže cijeli plan. Ako su vaši proizvodi i usluge za pretežno 40+ ekipu, njih ima najviše na Facebooku, ali ako tražite poslovnu ekipu, onda je LinkedIn bolja opcija. Ukoliko se želite obratiti mladima od 20-40 godina, njih ima najviše Instagramu, dok je ekipa od 13–30 prisutna na TikToku. Kakvo će stanje biti za godinu dana? Koliko će novih društvenih mreža isplivati? To ćemo vidjeti kad vrijeme dođe.
Ok, recimo da ste se odlučili za jednu ili više društvenih mreža. Što je od resursa potrebno da jedan specijalist za društvene mreže može obavljati svoj zadatak:
- Licenca za program za dizajniranje (obrada fotografija kroz npr. Photoshop)
- Budget za kupnju fotografija ili fotooprema za kreiranje vlastitih fotografija
- Pristup bazi s marketinškim materijalima (ovo obično imaju korporacije)
- Budget za sponzoriranje postova
Vještine koje stručnjak za društvene mreže treba imati: talent za pisanje kratkih zanimljivih tekstova, empatiju za odgovaranje na upite korisnika, osjećaj za estetiku kod odabira i kreacije vizuala, izvrsno poznavanje svih funkcionalnosti alata za oglašavanje na društvenim mrežama, znanje kako povezati aktivnosti na društvenim mrežama s drugim kanalima oglašavanja, znanje o mehanizmima i pravilima organiziranja nagradnih natječaja, poznavanje GDPR-a.
Ako želite na jednostavan način testirati kandidate, postavite im zadatak tipa: Osmisli oglas za moj proizvod ____, ciljna skupina ___ teritorij _______, jezik______. Info o karakteristikama proizvoda pronađi na linku ___________ .Cilj oglasa je da osobu motiviramo na ode na e-shop i kupi proizvod.
Kroz ovaj zadatak vidjet ćete koliko formata za oglašavanje poznaje kandidat, koliko zna vizualno prezentirati vaš proizvod poštujući vaš ton i stil, koji call to action će koristiti, hoće li upotrijebiti bit.ly, hoće li se sjetiti staviti #. Najvažnije od svega u fazi testiranja je pratiti koliko je rok ispoštovan.
OK, ako možete osigurati sve alate i imate kandidata koji vam je odlično riješio zadatak, postavlja se pitanje koje su zapravo ključne razlike između angažiranja agencije ili zapošljavanja specijalista za društvene mreže u svoj tim?
PREDNOSTI IN-HOUSE SOCIAL TIMA
1. Nitko ne poznaje tvrtku kao njezini zaposlenici
Ton i stil komunikacije određenog brenda moguće je objasniti outsource timovima, no budući da se ne nalaze na radnom mjestu kulture korporacije svakodnevno i ne dijele je među svojim kolegama, nije im uvijek ‘on top of mind’. In-house social tim ima prednost jer živi okružen vrijednostima i kulturom tvrtke i njenih brandova, neprestano se educira i usvaja nove navike koje se tiču načina poslovanja.
2. Ušteda vremena i brzina odrađivanja zadataka
Za vanjske agencije i timove, vaša tvrtka je samo još jedan klijent, dok ste za in-house social tim vi jedini klijent. Upravo to znači veliku uštedu vremena, manje nesporazuma u komunikaciji prilikom prenošenja informacija, kao i manje prekoračenih rokova. Prednost social managera unutar ureda je posebno važna kad se desi “last minute“ promjena ili izvanredna situacija koja iziskuje brzu reakciju i sve se dogovori “s nogu“, bez formalnih e-mailova koji potvrđuju izmjene u planu rada.
3. Budget i obim posla
Plaćanje agenciji se definira na osnovu broja kreativa i sati dostupnosti za odgovaranje na komentare korisnika. U slučaju in-house tima broj kreativa za koji se može proizvesti u punom radnom znatno veći, a brzina kojom in-house tim može doći do odgovora na teža i specifična pitanja korisnika, svakako je brže.
PREDNOSTI VANJSKOG SOCIAL MEDIA TIMA
1. Iskustvo i raznolikost klijenata
Raznolikost klijenata i branši s kojima agencija radi usavršila je tim stručnjaka koji na osnovu svog iskustva brzo može, kreativnošću, doći do novih ideja i prepoznati najbolja rješenja.
2. Timski rad
Većina pitanja na društvenim mrežama se ponavlja, pa tim community managera dobije šprancu tipskih odgovora, tako da je kvaliteta odgovora standardizirana. Takav pristup omogućuje da svaki zaposlenik slobodno koristi svoj godišnji ili bolovanje, a da posao stane, jer uvijek postoji netko tko može uskočiti i pokriti određeni period.
3. Izvor digitalnog znanja
Agencije imaju velike budgete (gledano kumulativ od svojih klijenata) pa tako brže i lakše dobivaju podršku od lokalnog Facebook support tima. Osim toga, Facebook i druge društvene mreže često organiziraju edukacije kako bi svoje agencije obučili o novostima. Tako agencija ima priliku prva saznati informacije o novim digitalnim alatima i isprobava nove alate koji pomažu pri organizaciji svakodnevnih zadataka. U suštini, posao im je ponuditi ideje i pokazati rezultate, zbog čega su uvijek jedan korak ispred kada je u pitanju digitalno znanje.
Sad kad ste sagledali sve aspekte i odlučili za model koji vam u ovom trenutku najviše odgovara, dolazimo do bitnog dijela, a to je integracija.
Integracija je vrlo delikatna faza, jer ako ne uspije, onda imamo nemir u kompaniji, a to ne želimo.
Kako bi integracija bila što ugodnija bitno je svima jasno komunicirati koja su očekivanja i kako se prate rezultati.
5 ključnih stvari koje pomažu integraciji :
- Objasniti svima kako i zašto je došlo do odluke o oglašavanju na društvene mreže
- Opisati kako je tekao proces odluke, tako da se dobije osjećaj da je odluka dobro promišljena i zapravo logična svima
- Predstaviti nove suradnike, njihovu ekspertizu, zadatke koje su riješili i zašto su dobili povjerenje te koja je čija uloga (o matrici odgovornosti pročitaj u članku RASCI)
- Jasno reći što je dogovoreno (npr. 2 posta tjedno i odgovaranje na komentare unutar 1h unutar radnog tjedna, vikendima ne)
- Kako će se rezultati pratiti (npr. mjesečni izvještaj o cpc, cpm, reach, social listening, analiza konkurencije)
Redovni mjesečni sastanci i neformalna druženja, također su bitni u stvaranju kvalitetnih i dugoročnih odnosa.
VIDI OSTALE OBJAVE
- Osigurajte da vaša publika dobije poruku na vrijemeBudimo praktični i iskoristimo sve mogućnosti koje nam moderni alati nude.… Pročitaj više: Osigurajte da vaša publika dobije poruku na vrijeme
- Umijeće komunikacije putem videaVideo ima pokret, a pokret privlači pogled. No, samo dobar video… Pročitaj više: Umijeće komunikacije putem videa
- PLANIRANJE KAMPANJE I ZAKUPA MEDIJARaspodjela marketinškog budgeta planira se godinu u naprijed. U svojoj paleti… Pročitaj više: PLANIRANJE KAMPANJE I ZAKUPA MEDIJA
- CANVA ILI PHOTOSHOP ZA FACEBOOK OBJAVE?Ajmo krenuti od toga što alati za kreiranje vizuala za Facebook objave moraju omogućavati:… Pročitaj više: CANVA ILI PHOTOSHOP ZA FACEBOOK OBJAVE?
- Tajna uspjeha dizajnera koji rade za velike brendoveVizuale koje izrađujete za Facebook gledajte kao prometne znakove koje će navesti prolaznika na akciju koju vi želite: “Stop, sa skrolanjem, siđi sa FB i skreni na moj online shop.”
Autori članka
Ovaj članak napisale su Valentina Mrkonjić i Sanja Trbojević. Članak je napisan na temelju iskustva rada s influencerima unutar korporacije L’Oréal i Agrokor koncerna, te teorijskog znanja skupljenog na mnogim seminarima i stručnim konferencijama.