Savjet koji se najčešće čuje kod oglašavanja je “Budi prisutan na što više touch pointa s korisnikom“. To podrazumijeva da znamo gdje se sve naš korisnik kreće na putu od upoznavanja sa našim brandom (proizvodom/uslugom/kompanijom) do kupnje našeg proizvoda. Na takvom putu postoji mnogo različiti formata kroz koje moramo naći način da uvijek komuniciramo istu priču ali iz više uglova.
Najčešća rečenica brandova koji planiraju oglašavanje je “Ali naš brand je specifičan i ima posebnu publiku”. To je istina, svaki proizvod/usluga je specifična na svoj način, ali princip je uvijek isti.
U ovom postu koristiti ću primjer Cortex Thrill – Brand poznat u krugovima koji slušaju elektronsku muziku. Radi se o timu glazbenih producenata koji stvaraju već 30 godina i ove su godine dobitnici Nagrade Ambasador za Najbolji album plesne i suvremene elektronske muzike,
7 koraka su :
- KREIRAJ SVOJ VIZULANI IDENTITET
- PRIMJENI SVOJ VIZUALNI IDENTITET NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
- ZAKUPI OGLASNI WEB PROSTOR NA MJESTIMA GDJE SE KREĆE TVOJA CILJNA PUBLIKA
- POSTAVI ANIMACIJU U TV PRILOGU
- OSIGURAJ VIZUALE NA PRODAJNOM MJESTU
- APLICIRAJ GLAVNI MOTIV NA REKLAMNE MATERIJALE
- PRIPREMI KNJIGU GRAFIČKIH STANDARDA ILI SURAĐUJ SA JEDNIM DIZAJNEROM
KORAK 1- KREIRAJ SVOJ VIZUALNI IDENTITET
Krenimo od definicije: Vizualni identitet je skup definicija vizualne prezentacije tvrtke ili proizvoda u tiskanim i digitalnim medijima. Potrebno je uskladiti izgled svih materijala kako bi oni dosljedno komunicirali iste vrijednosti, poruke i prednosti proizvoda/usluga sa ciljanom publikom. Na taj način osigurava se pozitivan i profesionalan dojam tvrtke ili udruge.
Za svakog dizajnera najteži dio je napraviti master – osnovni vizualni motiv koji će se prenositi na sve formate. Mnogi zamišljaju dizajnera kako mu kreativna energija prostruji kroz tijelo iz vedra neba i tako dobije čarobnu inspiraciju iz koje napravi genijalni dizajn. Realnost je zapravo puno drugačija – dizajner skuplja čim više inputa kojima sužava polje mogućnosti na ono što će dati najboji odgovor na neka od slijedećih pitanja:
- Kako se razlikovati od drugih sličnih proizvoda/usluga?
- Kako prenijeti poruku naše misije/vizije i osnovnih vrijednosti ?
- Kako se dopasti ciljnoj skupini?
- Koje boje,motivi i fontovi prenose željenu emociju?
U ovom primjeru govorimo o albumu koji obilježava 30 godina stvaranja, boje su tipično muške i pozadina asocira na atmosferu u klubu gdje su svjetla prigušena i samo je fokus na muziku koja utječe na osjetila do mjere da prouzroči žmarce. Kompozicija ima veliki statični motiv sa puno malih čestica koje stvaraju dojam pokreta. Plavetnilo asocira na morske dubine, jer more je veliki izvor ispiracije za ove producente.
KORAK 2 – PRIMIJENI SVOJ VIZUALNI IDENTITET NA DRUŠTVENE MREŽE
Vizualni identitet na društvenim mrežama sastoji se od nekoliko elemenata:
- Cover image
- Profile image
- Post image
To možemo pogledati u ovom primjeru Cortex Thrill-a :
Danas postoji sve više publike koja društvene mreže prati isključivo putem mobitela, pa je bitno razmišljati prvo kako će se neki vizual vidjeti na mobitelu, a tek sekundarno kako se vidi na velikom ekranu.
„Biti tamo gdje su korisnici“ za muzičke producente znači biti i omogućiti da se vlastita muzika koristi kao muzička podloga za format Story na Instagramu.
Informacija o nagrađenom albumu objavljeno je koristeći morske mortive kao pozadina za dobru vijest o nagradi, dok je vijest predprodaji limitirane edicije vinila, također odrađena prateći glavni dizajn.
Fanovi vole vidjeti kako se stvara određeni proizvod, pa je uputno u jednom postu prikazati taj proces. Takav post stvara osjećaj povjerenja u to da je proizvod pravi i da se proizvodi na najkvalitetniji mogući način.
Osim Facebooka i Instagrama, bitno je biti vizulano konzistentan i na mjestu na kojem se stvaraju playliste poput Beatporta.
KORAK 3 – ZAKUP OGLASNOG WEB PROSTORA NA MJESTIMA GDJE SE KREĆE NAŠA CILJNA PUBLIKA
Danas sve više web portala ima standardizirane formate bannera, no treba biti spreman i na razne specifične formate. Kad govorimo o portalima, dizajneri se tu susreću sa 2 izazova
- Većina ljudi je razvila „banner blindness“ tj tzv sljepilo na bannere – jednostavno ignoriramo sve
- što znamo da se nalazi na tipičnim mjestima gdje su oglasi
- Banneri su vrlo maleno mjesto gdje poruka mora kratka, a opet jasna
U ovom primjeru dizajner se odlučio za statičan banner, na naslovnici jednog od vodećeg muzičkog portala klubskascena.hr. Fokus je bio na tome da se pokaže specifičan dizajn albuma, te u centar stavi ime. U tom trenutku cilj nije bio prodaja, već samo branding.
KORAK 4 – ANIMACIJA U TV PRILOGU
Kad imate kvalitetan i nagrađivan proizvod budi spremni da ćete biti pozvani u TV emisije. U ovom primjeru možete pogledati kako je vizual vinila naglašen u intervjuu na CMC-u
KORAK 5 – VIZUAL NA PRODAJNOM MJESTU
KORAK 6 – APLIKACIJA GLAVNOG MOTIVA NA REKLAMNE MATERIJALE
U svijetu muzike, poznato je da se veliki dio prihoda ostvaruje kroz prodaju suvenira sa koncerta poput majica, kapa, marama, privjesaka i drugih predmeta koje ljubitelji glazbe vole da ih podsjeća na taj jedinstven doživljaj. Ponekad jednostavno naruče online neki predmet jer znaju da će to biti super poklon nekom velikom obožavatelju koji nije imao prilike slušati izvođače uživo. Čak i ako se radi o limited ediciji i nemate namjeru prodavati takve materijale, bitno je da vodite brigu o vizualnom identitetu i to nikako ne prepustite slučaju.
Evo primjera kako bi ovaj brand izgledao da se aplicira na reklamne materijale:
Primjene vizuala na odjeću i ostale jedinstvene materijele za promociju.
KORAK 7 – KNJIGA GRAFIČKIH STANDARDA ILI SURADNJA SA JEDNIM DIZAJNEROM
Svaki brand prolazi kroz nekoliko faza životnog ciklusa. Na početku, dok brand raste, vlasiti vizuali se stvaraju pomalo i često su nekonzistentni osim ako imate sreće da radite sa kvalitetnim dizajnerom koji zna aplicirati jedno vizulano riješenje na mnoge formate. Kako kompanija raste i ima potrebe za sve više vizaulnog materijala, često angažira dodatne dizajnere kao pojačanje. Tu je izazov kako da prvi dizajner prenese sve detalje o vizualnom identitetu bez da drugi dizajneri počnu nametati svoj stil. Za to je potrebno imati knjigu grafičkih standara u kojoj su jasno definirana sva pravila koja dizajneri moraju poštivati prilikom apliciranja vizualnih riješenja na različite formate.
Autori članka
Ovaj članak napisali su Ivo T. Montina i Sanja Trbojević.
Ivo T. Montina je muzički producent u Cortex Thrillu i grafički dizajner u Croatia Recordsu. Albumi koje je on likovno oblikovao su 5 godina za redom ušli u izbor za nominaciju za najbolji dizajn CD omota.
Sanja Trbojević ima višegodišnje iskustvo u suradnji sa grafičkim dizajnerima za razne bradove.