Google Analytics je divan alat za praćenje posjeta na web stranicama i po defaultu nam daje info koji su nam izvori posjeta.
Kako bi Google Analytics pokazao precizno rezultate kampanja, tj koliko je posjeta došlo zahvaljujući kojoj kampanji , potrebno je kako se često kaže „u-te-em-ati“ linkove.
UTM je skraćenica za Urchin Tracking Module, a označava jednostavan kod koji se može dodati bilo kojem URL-u .
Na stranici https://ga-dev-tools.appspot.com/campaign-url-builder/ dostupna je forma u koju unesete link odredišne stranice (landing page) kampanje i u poljima ispunite oznake (tagove) po kojima ćete kasnije u Google Analyticsu proći željene podatke.
Zašto UTManje često ne daje željene rezultate?
Da bi se u Google Analyticsu podaci mogli pravilno čitati i interpretirati, potrebno je svaka kampanja bude UTM-ana na standardizirani način.
Tagovi su „case sensitive“ tako da npr ako pratimo kampanju za određeni proizvod iz više izvora, onda na svakom UTManom linku ime proizvoda moramo pisati na isti način.
Ako napišemo : proizvodx, proizvod_x, proizvod-x, proizvodX …. Google će to svaki puta gledati kao drugačiji proizvod i nećete moći grupirati podatke.
Kada UTManje nema smisla?
Utmanje nema smisla ako ne ulažete u kampanje, već promet na svoj web dovodite isključivo organskim putem kroz ostale vlastite kanale (npr društvene mreže). U svim ostalim slučajevima UTManje može pomoći boljem razumijevanju rezultata kampanje i dijelova koji se mogu optimizirati.
U kojim scenarijima nam UTManje može puno pomoći?
Ima više scenarija u kojima UTManje je od velike važnosti, a ovdje ću navesti neke od najčešćih.
- Jedan proizvod, više dobnih skupina, jedna platforma
Pretpostavimo da imate proizvod ili uslugu koju mogu koristiti različite ciljne skupine. Primjerice online shop u kojem se prodaju zdrave namirnice. Recimo da ste odredili 3 skupine potrošača kojima se želite obratiti: mlade mame, poslovni čovjek, penzioner. Svatko od njih ima drugačije razloge zašto bi kupovao online. Tako napravite 3 različita vizuala i plasirate ih na jednu platformu, primjerice Facebook. Zahvaljujući UTM tagovima u Google Analyticsu ćete moći dobiti uvid na koji vizual publika sa Facebooka najbolje reagira. Ukoliko npr vizual za mlade mame je imao najlošije performanse, možda bi bilo dobro razmisliti da se njima obraćamo na nekom drugom mjestu, možda Instagram ili portali za roditelje.
- Dva proizvoda, jedna ciljna skupina, kampanja kroz faze Cosideration, Purchase, Loyalty.
Zamislite da ste složili kampanju za dva nova proizvoda. Za svaki ste pripremili po 3 landing stranice:
- stranica na kojoj se opisuje novitet, način korištenja i mišljenje renomiranog lica kampanje
- stranica na kojoj je opisan proizvod, njegova tehnička specifikacija i vodi u proces kupnje
- Stranica na kojoj se zadovoljni korisnici prijavljuju i puštaju svoje recenzije.
U ovom slučaju ako ste pravilno utm-ali možete dobiti pregled koliko je novaca uloženo, koliko je bilo sveukupno posjeta na sve 3 landing stranice, koliko je bio ukupan prihod.
Uz to, ukoliko napravite izvještaje za oba proizvoda možete vidjeti kako je publika reagirala na proizvod A, a kako na proizvod B i tako vidjeti koju komunikaciju dalje nastaviti, a koju optimizirati
- Više kategorija, više franšiza, više proizvoda
Pretpostavimo da istovremeno imate više kampanja iz različitih kategorija npr „Proizvodi za čišćenje auta“ i „Proizvodi za čišćenje domaćinstva“. Ukoliko ste u svaki utm dodali oznaku npr „auto“ ili „domacinstvo“, u Google Analytiscu ćete moći ispratiti koliko je ukupno uloženo u koju kategoriju, koliko je posjeta bilo na webu za koju kategoriju te koja kategorija je ostvarila veći promet. Ako ste pritom dodali i tag za franšizu i proizvod, moći ćete usporediti koja je franšiza lider u kategoriji, i koji je proizvod lider u franšizi. To će vam dati uvid u snagu pojedinog branda. Također kad uočite koji proizvod ili franšiza se najteže prodaje, moći ćete dalje istražiti načine da se to popravi.
Prije nego što krenete postavljati tagove, dobro je da složite dokument u kojem standardizirate oznake tako da svaki sudionik vašeg tima postavi utm na isti način.
Primjer – za Campaign content možete odrediti da nećete koristiti cijele riječi već skraćenice poput w35-50, m35-50 za definiranje skupine žene ili muškarci u dobi 35-50. Tako ćete moći vidjeti kako na kreativu za vaš proizvod reagiraju muškarci, a kako žene.
Campaign name može imati više paramatera poput npr : kategorija-franšiza-proizvod-promocija
Jednom kad ste sve linkovi utm-ali, i kad je kampanja već krenula, u Google Analyticsu možete pratiti rezultate tako da pod Aquisition, odaberete opciju Advanced i tu će vam se otvoriti opcija za filtriranje po tagu kojeg ste postaviti u kampanjama.
VIDI OSTALE OBJAVE
- Billboardi u funkciji prodajne kampanjeČazmatrans je u prvom dijelu 2024. godine pokrenuo kampanju s ciljem… Pročitaj više: Billboardi u funkciji prodajne kampanje
- Osigurajte da vaša publika dobije poruku na vrijemeBudimo praktični i iskoristimo sve mogućnosti koje nam moderni alati nude.… Pročitaj više: Osigurajte da vaša publika dobije poruku na vrijeme
- Umijeće komunikacije putem videaVideo ima pokret, a pokret privlači pogled. No, samo dobar video… Pročitaj više: Umijeće komunikacije putem videa
- Prilagodite svoj logotip trenutkuPratite trendove i prilagodite svoj logotip trenutku Postoje dvije vrste fanova:… Pročitaj više: Prilagodite svoj logotip trenutku
- Dobar brief vodi do dobrog dizajnaKreativni proces započinje pravilnim inputima. Klijent zna sve o svom proizvodu/usluzi,… Pročitaj više: Dobar brief vodi do dobrog dizajna