Raspodjela marketinškog budgeta planira se godinu u naprijed. U svojoj paleti proizvoda koje neki brand planira promivirati, mogu se naći proizvodi koji su u razuličitoj fazi životnog ciklusa.
Uvođenje novog proizvoda na tržište zauzima najveći dio resursa.
Osim po fazi životnog ciklusa, proizvodi mogu biti sezonski ili cijelogodišnji.
Kod sezonskih proizvoda dobro planiranje količina ključno kako bi proizvoda bilo dovoljno tijekom cjiele kampanje, ali i da zalihe budu čim manje pri kraju sezone kako bi rasprodaja zaliha trajala čim kraće. Kod cijelogodišnjih proizvoda, bitno je odrediti periode kad će biti akcije. Akcije su prilika za vjerne korisnike da kupe veće zalihe, umjesto da pređu na jeftiniju konkurenciju

Za početak dovoljna nam je tablica u Excelu, u kojoj ćemo navesti sve kanale, formate i period u kojem planiramo kampanju. Kad navedemo datume, potrebno je označiti vikende, praznike i/ili blagdane, kako bismo oko tih datuma mogli planirati prilagođenu komunikaciju.

Idući korak je toj tablici označiti koliko će nam trajati pojedina faza kamapanje. Primjerice ako imamo lansiranje novog proizvoda, kampanja će prolaziti sve 4 faze, i za svaku fazu mogu ići drugačjiji kanali i/ili drugačijui vizuali.
Upotreba color codinga za svaku fazu, pomaže lakšem pamćenju faza. Boje su metafora za odnos kupca prema proizvodu :
– Plava: potencijalni kupac je hladan prema proizvodu
– Zelena: odnos s kupcem sazrijeva
– Žuta: odnos s kupcem je zreo
– Narančasta: održavamo odnos s kupcem toplim
Ovisno o budgetu na raspolaganju, plan će obuhvaćati veći ili manji broj kanala.

Kod izrade media plana, preporuka je složiti i plan rokova za vizualna riješenja svih potrebnih formata kao i pripremu tekstova za sponzorirane objave i uređovanje web stranica proizvoda/branda.
U praksi na dizajneru je zadataka da osmisli 4 različite kreative – po jedna za svaku fazu kampanje, te svaku kreativu razvije u onoliko formata koliko ih ima zakupljeno u pojedinoj fazi.

Elementi ponude kod zakupa oglasnog prostora preko medijske agencije
Klijent i medijaska agencija mogu imati 2 načina suradnje:
- Jednokratno
- Godišnje
Uvjeti suradnje zavise o visini godišnje budgeta.
Kod jednokratne suranje ponuda može uključivati elemente ugovora i pozivati se na Opće uvjete. U tom slučaju Ugovorni odnos započinje u trenutku potpisivanja izjave o prihvatu ponude, koja se obično prilaže uz ponudu.
U slučaju godišnjih suradnji, na cijenik usluga primijenjuju se uvjeti iz godišnjeg ugovora, i on ima veću pravnu važnost od općih uvjeta.
Svaka ponuda mora imati obavezne elemente:
- Tko je pronuđač i kome je ponuda namijenjena
- Redni broj ponude te tko je ponudu pripremio
- Datum izdavanja ponude te koliko vremena vrijedi ponuda
- Što ponuda uključuje i mogući disclameri
Suština ponude je popis medijskog prostora koji bi se zakupio u određenom periodu. Primjer:

Ovisno o vrsti suradnje sa medijskom agencijom, za svaki format oglasa mogu se definirati čekivani KPI. Tako u fazi kreairanja izvještaja uspoređuju se očekivani I ostvareni rezultati, te se diskutiraju faktori koji su utjecali na planiranje vs faktori koji su se desili tijekom kampanje.
U slučajevima kada se medijska agencija obveže na određene KPI, praksa je da se medijska agencija ogradi sa disclamerima poput “Navedeni KPI su okvirni i temeljeni na procijenama tržišta za vrijeme izrade plana. Agencija ne garantira KPI u slučajevima promijena okolnosti na tržištu na koje nema mogućnost utjecanja. Da bi kampanja mogla krenuti na vrijeme, klijent mora dostaviti oglase 3 dana prije početka kampanje. U slučaju da klijent ne dostavi materijale na vrijeme, agencije nije odgovrna za kašnjenje kampanje i neiskorišten oglasni prostor.“