Da bismo razumjeli kako se pozicionirati na Linkedinu potrebno je prvo razumijeti što pokreće tu platformu.
Kako i zašto je nastao Linked in?
LinkedIn potječe iz Sjedinjenih Američkih Država. Osnovali su ga Reid Hoffman i njegov tim 2002. godine, a lansiran je 2003. godine. LinkedIn je imao cilj povezati profesionalce iz različitih industrija i omogućiti im umrežavanje, zapošljavanje, i dijeljenje profesionalnog sadržaja. Sjedište tvrtke nalazi se u Sunnyvaleu, Kalifornija.
LinkedIn je u vlasništvu Microsofta. Microsoft je kupio LinkedIn 2016. godine za približno 26,2 milijarde američkih dolara. Ovaj akvizicijski potez omogućio je Microsoftu da ojača svoju poziciju u profesionalnom svijetu i poveća integraciju s njegovim poslovnim alatima, poput Microsoft Office 365 i Dynamics.
Od čega živi Linked in?
LinkedIn, kao platforma, ostvaruje prihode kroz nekoliko glavnih izvora, fokusiranih na pružanje usluga tvrtkama, profesionalcima i oglašivačima.
1. LinkedIn Talent Solutions (Regrutacija i zapošljavanje)
- Ovo je LinkedInov najvažniji izvor prihoda.
- Tvrtke plaćaju pristup alatima za regrutaciju, poput:
- LinkedIn Recruiter: Omogućuje tvrtkama pretraživanje i povezivanje s kandidatima.
- Oglasi za posao: Tvrtke plaćaju za objavu otvorenih radnih mjesta.
- Employer Branding: Poslodavci koriste LinkedIn za promociju svoje kulture i vrijednosti kako bi privukli najbolje talente.
2. Premium pretplate
LinkedIn nudi Premium pakete za korisnike koji žele dodatne mogućnosti:
- Career: Za traženje posla i direktno povezivanje s poslodavcima.
- Business: Za proširenje mreže i istraživanje poslovnih prilika.
- Sales Navigator: Alat za prodavače koji žele identificirati potencijalne klijente.
- Recruiter Lite: Jednostavnija verzija regrutacijskih alata za male tvrtke.
3. Oglašavanje (LinkedIn Marketing Solutions)
- LinkedIn zarađuje od sponzoriranog sadržaja i oglasa.
- Vrste oglasa uključuju:
- Sponzorirane objave (prikazuju se u feedu korisnika).
- Tekstualni oglasi.
- Video oglasi.
- Sponzorirane poruke (Direct Messages).
4. LinkedIn Learning
- LinkedIn Learning (bivši Lynda.com) nudi online tečajeve i edukaciju za profesionalni razvoj.
- Pojedinci i tvrtke plaćaju pretplatu kako bi pristupili kolekciji tečajeva na teme poput digitalnih vještina, menadžmenta, jezika i sl.
5. Prodaja podataka i analiza
- LinkedIn nudi podatke i analize za poslovne svrhe, kao što su trendovi u zapošljavanju ili industriji.
- Tvrtke plaćaju za prilagođena izvješća i uvide.
6. Enterprise rješenja
- LinkedIn prodaje prilagođena rješenja velikim korporacijama, uključujući integraciju alata za zapošljavanje, prodaju i marketing.
7. Partnerstva i integracije
- LinkedIn surađuje s drugim kompanijama (npr. Microsoft, koji je vlasnik LinkedIna) kako bi ponudio integrirane usluge za korisnike.
LinkedIn nije besplatan za sve korisnike. Iako osnovne funkcije ostaju besplatne, značajan prihod dolazi od profesionalaca, tvrtki i oglašivača koji žele pristup naprednim alatima i mogućnostima. Ova strategija omogućuje LinkedInu da bude održiv i profitabilan, a to znači da će vam te alate najviše nuditi.
VIDI OSTALE OBJAVE
- 7 savjeta kako pronaći tvrtke za suradnju na LinkedInu1. Optimizirajte svoj LinkedIn profil 2. Koristite napredno pretraživanje 3. Pridružite… Pročitaj više: 7 savjeta kako pronaći tvrtke za suradnju na LinkedInu
- Linked in – što sve nudi?Da bismo razumjeli kako se pozicionirati na Linkedinu potrebno je prvo… Pročitaj više: Linked in – što sve nudi?
- Plaćenje kampanje na LikedinuOglašavanje na LinkedInu idealno je za B2B poslovanja, profesionalce, te tvrtke… Pročitaj više: Plaćenje kampanje na Likedinu
- Sponzorirane objave na LinkedinuOglašavanje na LinkedInu idealno je za B2B poslovanja, profesionalce, te tvrtke… Pročitaj više: Sponzorirane objave na Linkedinu
- Osobni branding na LinekedinuLinkedIn je društvena mreža usmjerena na profesionalno umrežavanje i poslovne kontakte.… Pročitaj više: Osobni branding na Linekedinu
Autori
Ovaj članak napisali su Sanja i Ivo T. Montina.
Više o zajedničkim radovima možete pročitati na službenoj stranici