Znanje se danas razmjenjuje na mnogim mjestima. Negdje saznamo za neki novitet, negdje za novi kut gledanja, a negdje samo utvrdimo da smo došli do iste točke znanja. Ovdje izdvajam zaključke s top konferencija na kojima sam imala čast sudjelovati, kao predavač i kao panelista.
Weekend Media Festival “The next big thing after influencer marketing”, Rovinj 20.9.2019
Key takeaways – Postoje 3 tipa potrošača :
1) tip koji vjeruje samo stručnjaku i ne vjeruje internetu
2) tip koji voli sve sam istražiti na internetu i za svaki problem zna da Google ima riješenje
3) tip koji ne razmišlja puno, vidi da netko ima nešto što mu se svidi i to kupi i sebi. Stavimo za primjer da prodajete pastu za zube koja se kupuje samo u ljekarni.
Prvi tip potrošača za tu pastu može saznati jedino ako mu zubar preporuči, jer to je stručnjak kojem vjeruje. Drugi tip potrošača će saznati za vašu pastu tako što će googlati “pasta za zube” i naći će kvalitetne članke na raznim portalima, komentare korisnika na forumima i drugim mjestima s recenzijama. Treći tip korisnika vidjet će influencera koji ima divan osmijeh i čim influencer otkrije koju pastu koristi, ovaj će ju ići kupiti. Što ako nisu zadovoljni s proizvodom? Prvi tip će kriviti zubara da ga je krivo savjetovao. Drugi tip će reći “sam sam krivo procijenio, ipak nisam ja tip za to”. Treći će se osjećati prevareno jer “ako je Influecer rekao da proizvod djeluje, a sad se vidi da ne djeluje, onda mora da influencer laže” i kreće lavina ljutnje u komentarima. Kako bi izbjegli negativne komentare bitno je da influencer uvijek naglasi da proizvod koji koristi je namijenjen određenom tipu osobe i nije preporučljiv svima. Dakle influenceri su važna karika u oglašavanju i pokrivaju važan dio publike, ali do nekih potrošača ipak treba uključiti druge kanale komunikacije.
Nielsen annual conference „Shopper Trend”, Zagreb 2.10.2018
Key takeaways Potrošači mijenjaju svoje navike i sve više im je prirodno kupovati online. Da bi web shop osigurao veliki broj konverzija posjeta u kupca, potrebno je u prvom redu izgraditi povjerenje, a povjerenje se gradi u svakoj točki interakcije s korisnikom. Prvi korak u izgradnji povjerenja, je odgovaranje na pitanja tj na potražnju. Svaki put kad osoba nešto traži (googla), ako joj vaš web shop ponudi odgovor, vi počinjete zadobivati kvalitetnu pažnju. Što češće ponudite odgovor, to će vas doživjeti kao većeg znalca. Znamo da neće svaki korisnik kupiti iz prvog dolaska na site, pa je potrebno malo nagovaranja, a za to je odličan retargeting. Kad osoba napravi kupnju, potrbeno je naći način da se ostane u kontaktu i potiče upsell i cross sell. Tu je ključna email adresa koja može poslužiti za email marketing, ali i za druge oblike ciljanog oglašavanja. Preduvjet za takav marketing je usklađenost s GDPR-om. Drugi bitan korak povjerenja je info “i drugi tu kupuju i zadovoljni su”, a to se postiže tako da na stranicama proizvoda postoje recenzije drugih korisnika. Ako postoje 2 slična proizvoda, kupac će prije odabrati onaj proizvod koji ima više recenzija jer će mu percepcija biti “svi kupuju ovaj proizvod, a ovaj drugi kupuju manje”.
Ladies of new business conference „Influencers”, Zagreb 26.4.2018
Key takeaways Influenceri su novi medij oglašavanja. Sve što je novo ima svoj životni ciklus. U ovom trenutku postavlja se mnoga pitanja poput: koji su sve alati na raspolaganju za praćenje relevantnosti publike nekog influencera, koje KPI (key performance indicator) pratiti, koje vrste suradnji se mogu dogovoriti, kako izgraditi dugoročne suradnje. Kod predstavljanja novog proizvoda publici reach je primaran KPI, a zatim cijena po svakom dosegnutom korisniku. Kod jačanja svijesti o nekom proizvodu primarno pratimo engagement i cijenu po svakom engagementu. U zemljama gdje je jako razvijen e-commerce, affiliate je način na koji svaki influencer dobije fer priliku da zaradi proporcionalno snazi svog imena kojeg je razvio.
DAMconf “What is the price of your customers’ subconscious and how to access it?” Zagreb 7,11.2017
Key takeaways: Premisa za ovaj panel bila misao da je digital otišao toliko daleko da može upravljati masama. Svaka komunikacija je vrsta manipulacije, jer se sama interakcija dešava s ciljem da druga osoba nešto poduzme. Sve je to u redu dok se radi o etički prihvatljivim manipulacijama. Da je doista digital toliko moćan vjerujem da bi ga odavno koristili u borbi protiv južine. Međutim kao što nema tog marketinga koji bi mogao otjerati utjecaj južine, tako je djelovanje Digitala vrlo ograničeno. Postoje tehnike oglašavanja koje stvaraju napetost kod potrošača i potiču da brže donese odluku poput “još samo dvije dostupne” ili “još 3 osobe upravo gledaju isti proizvod”. Također tu su “banneri koji vas prate” sa sve boljim popustom. U konačnici to je klasično nagovaranje koje se dešava na svakom prodajnom mjestu od placa do dućana, samo je preneseno u digitalni svijet.
Croatian Tourist Board , topic “New trends in Online travel industry” Osijek ,Zagreb,Opatija, Zadar, Split, Dubrovnik 2013 i 2014
Key takeaways – Hrvatska nudi različite vrste turističkih usluga, pa dio digitalnih mehanizama oglašavanja vrijedi za sve, no dobar dio treba svaka regija mora raditi na svoj specifičan način. Hrvatski hoteli, privatni iznajmljivači i ponuđači različitih turističkih sadržaja iz godine u godinu slušaju predavanja o novim mogućnostima. Druga godina predavanja bila je posebno iskustvo jer je dala uvid u to koliko publike je u godini dana primijenilo savjete i kakve su plodove ubirali. Veliki gap između mogućnosti i želja sve je manji. Turisti se mijenjaju – sve više vole direktno rezervirati, skraćuju vrijeme boravka i obitelji broje sve manje članova. Iznajmljivači se tome prilagođavaju i izlaze iz tradicionalnog bloka od 7 dana i smjene turista vikendom, ali zato su u mogućnosti direktno naplatiti usluge.
Weboo konferencija “Kako poboljšati online poslovanje uz pomoć KPI ” Zagreb 2013
Key takeaways: Gledano s nivoa Uprave teško je procijeniti golim okom koji segment online poslovanja treba optimizirati, a koji nagraditi za svoje performanse. Online poslovanje je veliki timski rad u kojem više odjela zavise jedan od drugog kao sustav povezanih posuda. U idealnom svijetu i idealnim uvjetima marketing dovede posjetitelje na web po najnižoj jediničnoj cijeni, a developeri naprave odličan UX pa je koeficijent konverzije visok, te prodaja optimizira cijenu pojedinačnog proizvoda pa razlika u cijeni osigurava veliki profit, te call centar izvrsno odradi zadnji korak nagovaranja. Sve te pokazatelje, ako uspoređujemo iz godine u godinu moći ćemo na vrijeme uočiti koji segment ne uspijeva održati idealnu razinu. Razlog zbog čeka je jedinična cijena ulaganja u marketing porasla, može biti uvjetovan pojavom novog konkurenta, pa prošlogodišnja strategija oglašavanja neće biti donijeti isti uspjeh. Ako padne efikasnost weba, uzrok može biti zastarjeli dizajn, ili je konkurencija napravila bolji UI. Mudra uprava će pomoću dobro postavljenih KPI na vrijeme detektirati koja je karika oslabila. Tako se izbjegava timska krivnja ili razor među timovima kad se za loše rezultate počne prebacivati krivica s odjela na odjel.