Broj online trgovina raste svakim danom. Ako ste pred nekoliko godina mogli si dozvoliti „fušanje“ sad je došlo vrijeme kad svaki vlasnik optimizira svoj web shop kao što bi vlasnici automobila glancali svog limenog ljubimca.
Web shopovi su se počeli razlikovati u nijansama, sve u želji da se ostvari :
- Što veći omjer konverzija
- Što veća vrijednost košarice
- Što jeftiniji trošak maketinga po svakom kupcu
Nekoć je bila potrebna lukava industrijska špijunaža, danas je dovoljno :
- Jedan xls dokument
- Jedan alat za uspoređivanje web siteova poput similarweba
Za početak potrebno je popisati:
- Koji su vaši glavni konkurenti (lokalno, regionalno, globalno)
- Koja je njihova digitalna imovina (profili na društvenim mrežama, baze newslettera, webshop)
Iako često gledamo samo najbližeg suparnika, važno je biti svjestan da danas živimo u vremenima u kojima Europske granice omogućavaju osvajanje puno većeg teritorija kupaca neg ikada prije.
Zatim dodajemo brojčane vrijednosti za koje ćemo koristiti (besplatne) alate:
- Google speed test
- Brzina učitavanja web stranica na mobitelu
- Brzina učitavanja web straniva na desktopu
- Similarweb
- broj posjeta, prosječno vrijeme trajanja posjeta, prosječan broj stranica prelistanih tijekom jedne posjete, bounce rate
- ostalo u plaćenoj verziji
*Similarweb ima plaćenu verziju u kojoj možemo saznati podatke o konkurenciji slične onima koje nalazimo u Google Analyticsu za vlastiti shop.
I sad dolazimo do dijela u kojem nam je potrebno malo strpljenja i ručnog rada – pregledati sve stranice konkonkurencije i popisati sve osobine. Primjerice, krenemo od naslovne stranice. Svaka kvalitetna naslovnica trebala bi sadržavati minimalno slijedeće elemente: tražilica koja pretražuje sam web site, glavna navigacija složena po logičnim kategorijama, zona za promotivne objave, prikaz istaknutih proizvoda, te izdvojeno iz rubike Novosti koja je često u formatu blog-a.
Kako bi si olakšali komparaciju web shopova, prijedlog je da sa 1 označimo kad netko ima, a sa 0 kad neki site nema određenu funkcionalnost.
Na kraju takve tablice moći ćemo zbrojiti sve vrijednosti po kolonama i dobiti ćemo info koji od naših konkurenata ima najbolji web shop. Najveći broj bodova i dalje nije garancija da se radi o apsolutnom pobjedniku, već samo da ima „odličan auto za utrku s puno dodatne opreme“, ali vozi li taj auto dobro to će nam reći statistike posjećenosti pojedinog shopa.
Kad ustanovimo što sve imaju od „dodatne opreme“ naši konkurenti, vrijeme je da vidimo u kojem pravcu ćemo optimizirati vlastiti web. Prvo je bitno dovesti svoj web u formu da ima barem iste funkcionalnosti kao većina. Zatim valja razmišljati koje nove funkcionalnosti će dati pozitivnu komparativnu prednost.
Praćenje konkurencije može vas inspirirati da budete još bolji. Samo mudro sa određivanjem prioriteta kako bi bili sigurni da imate “bolid” koji je prilagođen baš vašoj okolini.
Sretno!